Архів блогу

понеділок, 12 січня 2015 р.

Година спілкування "Як бути щасливим"

Година спілкування на тему: “Як бути щасливими?”
Мета: ознайомлення учнів з  їхніми правами і обов’язками; допомога учням       визначитися з позицією, яку вони займають стосовно інших людей;спрямування учнів на позитивне мислення; профілактика правопорушень; виховання в учнів відповідальності за свої вчинки.
Матеріали: Конституція України, Декларація прав дитини, плакат з виразами емоцій, плакати “Сонечко” і “Хмарка”, малюнки з ситуаціями, психодіагностичні тести.
                                                            Хід заняття:     
                                                      
Кожна людина, від дня свого народження має права, якими користується, обов’язки, яких впродовж життя повинна дотримуватись і відповідальність, яку людина несе за всі свої вчинки. Так про нас подбала наша держава. А саме у Конституції України проголошені всі права і обов’язки громадян – дорослих і дітей, і враховано Конвенцію ООН про права дитини.
Конвенція – це міжнародний договір з питань прав дитини.
Основним Законом України забезпечується право на життя, на освіту, на медичне обслуговування; усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах.
Вправа “Моє ім’я – риса характеру”
(Кожен учень називає своє ім’я  і рису характеру або емоцію, яка  починається на першу літеру його імені.)
Напевно, Ви щасливі, що у Вас є ім’я. Ви знаєте, що мати ім’я у вас є право? У Конвенції ООН про права дитини є така стаття: людина має право на ім’я і набуття громадянства.
Ви назвали свої імена і різні риси характеру:  позитивні і негативні. Розглянемо плакат з виразами емоцій і спробуємо визначити, яка емоція є позитивною, а яка є негативною. У яких емоційних станах людина є щасливою, а у яких ні? (Діти висловлюють свої думки по кожному виразу емоцій, які зображені на плакаті).
Експрес-тест на визначення самооцінки учнів. .(Додаток1). Учні отримують бланки для виконання тесту і згідно інструкції роблять відмітку у бланку.Троє учнів допомагають зібрати бланки та порахувати скільки є учнів з високою, адекватною та низькою самооцінкою.На дошці є два плакати: “Сонечко” і “Хмарка”. На “Сонечко” прикріплюється аркуш, з написаною на ньому кількістю учнів, що мають адекватну самооцінку, а на “Хмарку”—що мають високу і низьку самооцінку. Дітям пояснюється, що “Сонечка” – це ті діти, котрі задоволені життям, позитивно налаштовані, впевнені, сміливі, рішучі, оптимістичні, почуваються щасливими. А “Хмарки” – це діти, котрі невпевнені у собі, або занадто перебільшують свої сили і можливості, не задоволені життям, і тому таким дітям  потрібно більшого прагнення до щасливішого життя. Але це все є прояви нашої індивідуальності, настрою та налаштованості на життя. Але бути собою у нас теж є право – це право на збереження індивідувальності.
Але чи може людина бути щасливою, коли відчуває себе хмаркою?  Існує  безліч підтверджень, що думка зумовлює в людині певні психологічні та фізіологічні зміни. Так, негативні думки пригнічують, а позитивні – навпаки, надихають. Ви,мабуть, і самі помітили: коли думаєте про можливу невдачу, справді Вас може спіткати невдача. Або, іноді боїтеся чогось, і воно таки трапляється з Вами. Якщо Ви вважаєте, що Ви непомітні і не гідні уваги, безталані і нікому не потрібні або нікому не подобаєтеся, знайте: Вас справді не помічатимуть. Але все залежить від Вас! А також від думок, дій, почуттів. З них ми почали і ними боротимемося за щастя. Отже, спробуємо дати раду думкам.
Наші думки тісно пов’язані з позицією, яку ми займаємо відносно інших людей. Спробуйте визначити позицію, яку займає щаслива людина і з власною позицією   (Ви зараз сам на сам з собою, тож будьте відвертими).
Ось позиції:
1. У мене не все  добре -- у інших все добре, або Я –, інші +.
Як правило, це позиція людини, яка низько цінує себе (з низькою самооцінкою).Ті, хто дотримуються цієї позиції, вважають що вони ні на що не здатні, а успіх обходить їх стороною. Зазвичай вони діють вкрай обережно, довго наважуються на щось, передбачають усі можливі перешкоди або взагалі “закінчують роботу на початку”,  заздрять іншим, не схильні до ризику і майже ніколи не досягають успіху.
2. У мене все добре – у інших не все добре, або Я+, інші -.
Це вже позиція людини із завищеною самооцінкою. Такі люди ніколи не вважають себе винними, у всіх  неприємностях звинувачують інших, вони часто досягають бажаного, але не викликають симпатії в оточення.
3. У мене не все добре – у інших не все добре, або Я-, інші -.
Це позиція безнадії. Людина з такою позицією не помічає нічого доброго ані в собі, ані в інших.  Світ для неї завжди у темних фарбах. Така людина ані себе не любить, ані своє оточення. Про успіх годі й говорити.
4. У мене все добре – у інших все добре, або Я+, інші+.
Це оптимістична позиція. Люди, що її займають, добре ставляться і до себе, і до інших, з-поміж вад завджи знаходять щось позитивне, а коли когось і критикують, не зачіпають гідності, не принижують, не ображають.  Такій людині завжди симпатизують і вона досягає значних успіхів. Це і є позитивне мислення.
Зорієнтувалися в своїй позиції? Якщо це не № 4, то постарайтеся змінитися. Бо тільки ця позиція №4 є позитивним мисленням і робить людину щасливішою.
НАРОДНА МУДРІСТЬ КАЖЕ:
“ЯКІ  ЛЮДИ --  ТАКЕ  Й  ЩАСТЯ  БУДЕ”.
І  знову про це говорить право на вільне висловлювання власної думки.
Але не треба забувати, що існують ще і обов’язки:
-          Бути чемним і уважним
-           Поважати старших
-          Допомагати батькам у веденні домашнього господарства.
НАРОДНА МУДРІСТЬ КАЖЕ:
“ЯК  ПОСТЕЛИШ  --  ТАК  І  ВИСПИШСЯ”,
“ЯК  “НА”  – ТО  ЙДЕ,  А   ЯК  “ДАЙ” – ТІКАЄ”.
А зараз я пропоную Вашій увазі малюнки, на яких зображені життєві ситуації.
1- малюнок, на якому зображено хлопчика, котрий м’ячем вдарив дівчинку, 2- хлопчик дарує дівчинці квіти. Погляньте на ці малюнки. Що Ви бачите? Які ситуації зображені на малюнках?  Які тут порушуються права людини? В якій ситуації хотіли б бути Ви?  Чи може людина бути щасливою в ситуаціях, що зображені на малюнках? (Обговорення).
Звичайно, у Вас є право на відпочинок і дозвілля, брати участь в іграх і розважальних заходах, але не шкодити здоров’ю іншому чи не завдавати болю , тілесних ушкоджень іншому, бо тут Ви повинні пам’ятати про свій обов’язок : --піклуватися про своє здоров’я, а також пам’ятати, що будь-яке насильство переслідується законом. Кожен має право на повагу до його гідності.
Слова і думки – це дуже сильний засіб. Ваше життя в тому вигляді, в якому воно є сьогодні, -- це фізичний прояв всіх Ваших думок, як добрих,  так і поганих. Ті, хто рахують себе компетентними, розумними, успішними і результативними знаходяться в більш вигідному становищі в порівнянні з тими, котрі вважають себе безпорадними і очікують неприємностей. Більш привабливо виглядає життя людей, котрі мислять позитивно. Все гладенько не буває, але навіть в моменти труднощів цим людям вдається жити у злагоді з собою і використовувати свій внутрішній потенціал.
А зараз, для того, щоб Ви переконалися, чи вмієте Ви бути щасливими, пропоную тест. (Додаток 2).
Додаток 1
Діагностика   самооцінки
Намалювати   8  кружечків



Запропонувати учням поставити  букву “Я” в один з цих кружечків.
Якщо “Я” буде стояти в першому чи в другому кружечку – висока самооцінка.
Якщо “Я” буде стояти в сьомому чи в восьмому кружечку – низька самооцінка.

Додаток 2
Тест “Чи вмієте ви бути щасливими ?”
ІНСТРУКЦІЯ:  На кожне запитання виберіть один з трьох варіантів відповідей.
1.   Коли задумуєтесь над своїм життям, приходите до висновку, що:
0 – все було скоріше гірше ніж краще;
1 – все було скоріше краще ніж гірше;
2 – все було відмінно.
2. В кінці дня зазвичай:
0 – незадоволений собою;
1 – день міг пройти краще;
2 – все було відмінно
3. Коли Ви дивитесь у дзеркало думаєте:
0 – могло б бути і краще;
1 – а що, зовсім непогано;
2 – все прекрасно.
4. Якщо дізнаєтесь про вагомий виграш когось із знайомих, думаєте:
0 – ну, мені ніколи не таланить так;
1 – ах, чому ж не я;
2 – одного разу так поталанить мені.
5. Якщо почуєте по радіо, дізнаєтесь із газет про якусь трагічну подію, говорите собі:
0 – ось так одного разу буде і зі мною;
1 – на щастя мене ця біда обминула;
2 – ці репортери навмисно перебільшують та драматизують.
6. Коли пробуджуєтесь зранку, частіше:
0 – ні про що не хочеться думати;
1 – зважуєте, що Вам цей день готує
2 – задоволені, що почався новий день і можуть бути нові сюрпризи.
7. Думаєте про Ваших друзів:
0 – вони не настільки цікаві  як хотілося б;
1 – звичайно у них є недоліки, але вцілому вони дуже терпеливі;
2 – прекрасні люди.
8. Порівнюючи себе з іншими вважаєте:
0 – мене недооцінюють;
1 – я не гірший за інших;
2 – підходжу в лідери, і це, напевне, признають усі.
9. Якщо Ваша вага збільшилася на 4-5кг.:
0 – впадаєте в паніку;
1 – рахуєте, що в цьому немає нічого поганого;
2 – негайно переходите на дієту і посилено займаєтесь фізичними вправами.
10. Якщо сталася неприємність,Ви:
0 – клянете долю;
1 – знаєте, що поганий настрій минеться;
2 – намагаєтесь розважитися.
Інтерпритація результатів:
17 – 20 б.: Ви настільки щаслива людина, що навіть не віриться, що таке можливо!
Радійте життю, не звертайте уваги на неприємності і життєві незгоди. Людина Ви життєрадісна, подобаєтесь оточуючим своїм оптимізмом, але … Чи не надто поверхнево і легковажно Ви відноситесь до всього, що відбувається?  Дещо тверезості та скептизму Вам не зашкодить.
13 – 16 б.: Напевно, Ви “оптимально” щаслива людина, і радості в Вашому житті явно більше, ніж смутку. Ви хоробрі і холоднокровні, у Вас тверезий склад розуму і легкий характер. Не пасуєте, зустрівшись з труднощами, тверезо їх оцінюєте. Оточуючим з Вами зручно.
8 – 12 б.: Щастя  і нещастя для Вас виражається формулою “50х50”. Якщо хочете схилити чашу ваг в свою користь, старайтесь не пасувати перед труднощами, зустріньте їх гідно, спирайтесь на підтримку друзів і не залишайте їх у біді.
0 – 7 б.: Ви звикли на все дивитися через чорні окуляри, вважаєте, що доля приготувала Вам участь людини невезучої, і навіть інколи мотивуєте цим. А чи треба так? Намагайтесь більше часу проводити в колі веселих, оптиимістично налаштованих людей. Добре було б чимось захопитись, знайти “хоббі”.


Немає коментарів :

Дописати коментар