середа, 24 грудня 2014 р.

Урок «Хімічні реакції»

Урок
Тема: Узагальнення й систематизація знань з теми «Хімічні реакції»
Мета: узагальнити і систематизувати знання учнів про класифікації хімічних  реакцій, вдосконалювати  вміння писати рівняння хімічних реакцій, вказувати тип реакції за різними ознаками; підготуватися до контрольної роботи
Обладнання:  періодична система хімічних елементів, таблиця розчинності, ряд активності металів, картки із завданнями.
Тип  уроку: урок узагальнення й систематизації знань.
Хід уроку
І. Мотивація навчальної діяльності.
У темі «Хімічні реакції» ми ознайомилися з різними типами хімічних реакцій. Ви вже знаєте, що цей розділ має важливе практичне значення. Більшість виробництв хімічної, фармацевтичної, металургійної, нафтохімічної, харчової, текстильної та інших галузей промисловості базуються на хімічних реакціях. А також хімічні реакції відбуваються в живих організмах, які є великою біолабораторією.
Отже,тема нашого уроку Узагальнення й систематизація знань про хімічні реакції.
  Людина щаслива тоді, коли вона задоволена. Я сподіваюсь, що сьогодні на уроці ми з вами будемо щасливі, бо досягнемо головної мети, й отримаємо задоволення від роботи.
Мета  нашого  уроку повторити і  узагальнити  знання про хімічні реакції і вдосконалити ваше вміння  писати рівняння хімічних реакцій та класифікувати їх за різними ознаками; підготуватися до контрольної роботи.
ІІ. Актуалізація опорних знань.
   3.1. Хімічний диктант: «Закінчити речення»( 0,5 б)
1.  Реакції, що відбуваються зі зміною ступеня окиснення елементів називаються …(окисно-відновні)
2.  Реакції взаємодії двох або більше простих чи складних речовин, з утворенням однієї складної речовини називаються реакціями…(сполучення)
3.  Відновлення – це процес …(приєднання електронів)
4.  Ендотермічні реакції – це реакції, що відбуваються з (поглинанням тепла).
5.  Окисник це частинка, що …(зменшує ступінь окиснення або приєднує електрони)
6.  Реакції, що відбуваються в розчинах до кінця, називаються …(необоротними)….
7.  ( Окиснення)…….– це процес віддачі електронів атомом.
8.  Реакції, які відбуваються в присутності каталізатора, називаються (каталітичні)
9.  Реакції …(обміну)- це реакції взаємодії двох складних речовин, з утворенням двох нових складних речовин.
10.           Пряма реакція відбувається в бік утворення …(продуктів реакції).
11.           .…(екзотермічні) – це реакції, які відбуваються з виділенням тепла.
12.           Речовини, які пришвидшують хід хімічної реакції, але самі при цьому не використовуються, називаються…(каталізатори)…….
Взаємоперевірка і занесення балів до картки оцінювання.

ІІІ. Узагальнення й систематизація знань.
Фронтальна бесіда, самостійна робота в зошиті.
1.                  За якими ознаками класифікуються хімічні реакції?
2.                Які типи реакцій існують за зміною числа реагентів і продуктів реакції, та їх складом? Дайте визначення кожному типу реакцій.
3.                Демонстраційні досліди. Правила техніки безпеки.
Перед учнями на демонстраційному столі стоять реактиви: порошок магнію, арґентум нітрат, натрій ортофосфат, хлоридна кислота, фенолфталеїн, свіжеосаджений купрум (ІІ) гідроксид, сірники, пробірки.
Запропонуйте реакції сполучення, розкладу, заміщення і обміну, які можливі між даними речовинами. Проведіть експеримент.  Запишіть відповідні рівняння реакцій.
4 учні по черзі демонстраційно роблять досліди, записують відповідні реакції.
 Можливий варіант відповіді учнів:
2Mg + O2 → 2MgO – реакція сполучення
Cu(OH)2 → CuO + H2O – реакція розкладу
Mg +  2HCl → MgCl2 + H2↑– реакція заміщення
3AgNO3 + Na3PO4Ag3PO4↓ + 3NaNO3 – реакція обміну
4.                Установіть відповідність між рівнянням реакції та ії типом:
А. 2Са + О2 → 2СаО  ;                         1. обміну;
Б. Fe + 2HСlFeCl2 + H2↑;                  2. сполучення;
В. HNO3 + NaOHNaNO3 + H2O;    3. розкладу;
Г. 2HgO → 2Hg + O2;                              4. заміщення.
 5. Як поділяються реакції за зміною ступеня окиснення?
 6. Дано схеми двох  рівнянь, допишіть рівняння реакцій, вкажіть, яка з них є окисно – відновною, урівняйте  рівняння за допомогою електронного балансу, вкажіть окисник і відновник, процеси окиснення та відновлення:
         (робота в зошитах з наступним обговоренням)( 2 бали)
1) КОН + HNO3  → ;      2) HCl + Al → .
   7. Як класифікуються реакції за тепловим ефектом?
   8. В яких одиницях вимірюється тепловий ефект?
   9. Вкажіть, які реакції із даних є екзотермічними:
1) S + O2 =SO2 +293 кДж;    (екзотермічна)                                                  
2) Fe2O3 + 3H2 = 2Fe + 3H2O ─ 89,6 кДж; (ендотермічна)
3) 2Н2 + О2 = 2Н2О; ∆Н = ─ 286 кДж; (екзотермічна)                                                  
4) С + Н2О = СО + Н2; ; ∆Н = +131,4 кДж. (ендотермічна)
10. Як поділяються реакції за напрямком протікання (оборотністю) ?
11. Які з даних реакцій є оборотними:
1)  N2 + 3H             2NH3 ;
2)  CaCl2 + Na2CO3  → CaCO3 ↓+ 2NaCl;
3)  С + О2 → СО2 + Q;
4)  N2 + O2            2NO.
12.   Від яких чинників залежить швидкість хімічних реакцій?
13.  « Мозковий штурм» На шматок заліза діємо розчином хлоридної кислоти. Запропонуйте заходи, якими можна прискорити протікання реакції.
ДЕМОНСТРАЦІЯ 2.


Fe + HCl
 









14. Наведені хімічні реакції класифікуйте за всіма вам відомими  класифікаційними  ознаками:
1) 4NO2 + O2 + 2H2O → 4HNO3 + Q;

2) С2Н4  + Н2      Nі       С2Н6 +Q;
 


3) 2Al + Fe2O3 → Al2O3 + 2Fe + Q;

4) СаСО3           СаО + СО2 Q.
15.           Заповніть схему на листочках (самостійна робота)
                            Класифікації хімічних реакцій

За напрямком
(за оборотністю)
Подпись: розкладуПодпись: екзотермічніПодпись: окисно-відновні 

16.    
17.    
18.    
19.    
20.    
21.    
22. 








16. (Завдання на самостійне опрацювання) Напишіть рівняння і   назвіть тип реакцій, за допомогою яких можна  здійснити перетворення:
AlAl2O3AlCl3Al(OH)3Al2(SO4)3
Для окисно - відновних реакцій складіть електронний  баланс,а для реакцій йонного обміну запишіть рівняння в йонному вигляді.
VI. Підсумок уроку. 6.1. Оцінювання.
1) Чи досягли поставленої мети?
2) Над якими навичками та вміннями потрібно попрацювати ще?
VII. Домашнє завдання. Повторити параграф 14-18. Підготуватися до контрольної роботи.





































Картки самооцінювання
Прізвище, імя_______________________________________________

Хімічний диктант


Робота з таблицею


Робота на уроці


Загальна кількість балів





Немає коментарів :

Дописати коментар